Buď ve spojení (J 15,1-11)

Růst ve víře, v poznání Boha, v lásce i milosti… Růst do dospělosti… Být plný ovoce Božího ducha… Odkládat hříšné jednání, postoje i návyky a být stabilním a pevným… Málokdo by si takový růst asi nepřál. K tomu se ale potřebujeme pokořit a také důvěřovat Bohu. Růst není v naší moci a způsobit ho může jenom Bůh. Na nás je vytvořit podmínky. Je to jako s našimi dětmi, rybízem na zahrádce, nebo i kváskem pro zadělání těsta.

crawling vines
Crawling vines by Sonny Abesamis (flickr.com – CC BY 2.0)

Jaké jsou podmínky pro Boží růst? Být ve spojení. Být blízko Bohu. Vytvářet prostor k tomu, aby Boží slovo v nás mohlo růst. Prostor, kdy Boha chválíme tím, že se pokoříme pod Jeho ruku. Pravidelná modlitba, ztišení, přemítání nad Biblí, hledání Božího slova, zpytování, společenství s těmi, kdo usilují o totéž…

Ale hledání Božího slova v Bibli není pouhým čtením, stejně jako víra není pouhým „stavem mysli“. Patří k tomu vždy i skutek. Rozhodnutí korunované konkrétním činem. Zapření sebe, vzepření se ďáblu a podvolení se Bohu… poslušnost a následování… Potom se Boží světlo bude rozlévat v našem životě a skrze nás i do okolí. Potom sám Bůh je garantem, že dobré dílo, které při nás započal, dovede až do konce.

S přáním Boží milost, Ctirad Hrubý

P.S. Be connected – Buďte ve spojení – je název jedné z písní, kterou zpívaly děti z kroužku zpěvu křesťanských písní Asaf na velikonoční rodinné Bohoslužbě. Někdy to není snadné, zůstávat ve spojení, ale nezapomeňte, že Velkou láskou nás miluje Pán (video s další písní).